مهندس ناظر هماهنگ کننده کیست و وظیفۀ او چیست؟

مهندس

همانطور که می دانید در ساختمانی که در حال احداث است، ناظران مختلفی از جمله ناظر عمران، معماری ، برق و مکانیک مشغول به کار هستند. مهندس ناظر هر قسمت و  مرحلۀ مهمی از ساختمان که تکمیل می شود باید گزارشی از عملات اجرایی ساختمان به مرجع صدور پروانه ساختمان ارائه دهد. برای این که کار هماهنگی بین رشته های مختلف انجام شود، و گزارشات بعد از هر مرحلۀ مهم ارسال شود، از بین مهندسین ناظر باید یک مهندس به عنوان ناظر هماهنگ کننده انتخاب شود. ایشان باید یکی از ناظرین رشته های معماری یا عمران باشد. سازمان استان وی را تعیین می کند و به صاحب کار و مجری ساختمان معرفی می کند.

مهندس ناظر هماهنگ کننده هر ساختمان باید گزارش پایان هر یک از مراحل اصلی کار خود و سایر ناظران را وقف مفاد ماده 23 آیین نامه ماده 33 و ترتیبات تبصره همین ماده به شرحی که در آن بند ذکر می شود به مرجع صدور پروانه ساختمان و سازمان استان تسلیم کند. ناظر هماهنگ کننده اگر تخلفی را دید یا سایر ناظران به او اطلاع دادند باید آن را به سازمان استان یا مرجع صدور پروانه ساختمان اعلام کند.

نظارت پل

وظایف مهندس ناظر هماهنگ کننده ساختمان چیست؟

مهندس هماهنگ کننده باید از برنامه اجرای ساختمان مطلع باشد و آن را به صورت مستندسازی داشته باشد. همچنین از نحوۀ صحیح اجرای ساختمان توسط مجری ذی صلاح اطلاع داشته باشد.

مهندس هماهنگ کننده بررسی می کند که رئیس کارگاه و مسئولی ایمنی طبق الزام مقررات ملی ساختمان در کارگاه حضور دارند یا نه. او باید اطمینان حاصل کند که نقشه های مصوب و پروانه ساختمان در کارگاه وجود داشته باشد.

تابلوی کارگاه ساختمان طبق نمونه ارائه شده باید تهیه شود. و در محل مناسب در تمام مدت اجرای کار نصب شود.

ناظر هماهنگ کننده باید نقشه ها را با هم مقایسه کرده و با محل زمین مقایسه کند. و مغایرتها را به شهرداری و دیگر نهادهای مربوطه اعلام کند.

مهندس هماهنگ کننده رعایت بهداشت، ایمنی و حفظ محیط زیست را کنترل می کند. تا مطابق با ضوابط مربوطه باشد و در صورت لزوم به سازنده و صاحب کار تذکر کتبی ارائه می کند.

سازنده برنامه ارائه کرده و ماشین آلات و تجهیزات و نیروی انسانی را پیش بینی می کند. ناظر هماهنگ کننده این برنامه و پیشبینیها را بررسی می کند و به اتفاق بقیه مهندسان ناظر اظهار نظر می کند.

طبق برنامه تفصیلی اجرای کار که توسط سازنده ارائه شده است. برنامه نظارتی بر اجرای ساختمان تنظیم می کند و به بقیه مهندسان ناظر اعلام می کند.

یکی دیگر از وظایف ناظر هماهنگ کننده اعلام تاریخهای تعهد و موعد مقرر انجام وظایف به صاحب کار و سازنده و سایر ناظران است.

بخوانید: شرکت مجری حقوقی چه صلاحیتی باید داشته باشد؟

ناظر هماهنگ کننده تذکرات کتبی و گزارشهای هر یک از ناظران را دریافت می کند.

ناظر هماهنگ کننده گزارشهای مرحله ای اجرای ساختمان را بعد از هر مرحله مهم تنظیم و به همراه ناظران مربوطۀ دیگر امضا می کند تا به مراجع مربوط ارائه دهد.

بخوانید: آیا تفاوت ناظر حقیقی و حقوقی را در نظام مهندسی می دانید؟

 
نظارت

نکات مهم

  1. هنگامی که ناظر هماهنگ کننده می خواهد قرارداد نظارت تنظیم کند، بهتر است از تیپ قرارداد 4 ناظره سازمان استفاده شود. به تعداد نفرات امضا کننده نسخه از اصل قرار داد تهیه شود و به مهر وامضای ناظران و امضای محضری مالک برسد.
  2. اگر سازنده یا احدی از شرکا طرف قرارداد باشد، باید اصل و کالتنامه از طرف مالک یا تمامی شرکا دیده شود و کپی ای از آن به قرارداد ضمیمه شود.
  3. برای تسلیم گزارش مرحله ای اسکلت، در ساختمانهای اسکلت بتنی، پس از اجرای هر سقف، به صورت جداگانه یک گزارش ارسال می شود. در ساختمانهای اسکلت فلزی، برای اسکلت، یک گزارش جداگانه تحویل داده می شود. و بعد از آن، با توجه به نوع سقف و حداکثر برای هر دو طبق ، یک گزارش مرحله ای بر ای سقف ارائه می شود. به هیچ وجه به مالک /نمایندۀ مالک اجازه اجرای بتن ریزی تمامی سقفها (مخصوصاً سقف کرمیت ) را ندهید.

برای مطالعۀ بیشتر: سازمان نظام مهندسی استان تهران

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on email
Share on whatsapp

مقالات مرتبط


Deprecated: تابع WP_Query از نگارش 3.1.0 از رده خارج شده! caller_get_posts تاریخ‌گذشته است. به جای آن از ignore_sticky_posts استفاده نمایید. in /home/engyab/domains/engyab.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5667
شرایط امتیازبندی و رتبه بندی شیوه نامه تشخیص صلاحیت شرکتهای حقوقی طراح ناظر
دانستنیهای لازم در مورد پایان کار
انواع تخلف ساختمانی
ضوابط طراحی راه پله در ساختمان
ضوابط پارکینگ – ضوابط طراحی پلان معماری پارکینگ طبق مبحث ۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *