زنگ آغاز ارجاع نظارت نقشه‌برداری بعد از 13 سال امروز نواخته شد؛ میرجعفری: حضور مهندسان نقشه‌بردار ضامن کنترل کیفیت ساختمان است

ظهر امروز چهارشنبه 10 شهریور ماه ارجاع «نظارت نقشه‌برداری» بعد از 13 سال انتظار در مراسمی باحضور رئیس سازمان و دیگر مسؤلان به‌طور رسمی آغاز شد.

به گزارش روابط‌عمومی نظام‌مهندسی تهران، مراسم آغاز به کار «ارجاع نظارت نقشه‌برداری» پس از 13 سال انتظار، ظهر امروز در آستانه 13 شهریور روز نقشه‌بردار در محل ساختمان مرکزی سازمان باحضور ریاست سازمان و جمع دیگری از مسؤلین ارشد سازمان برگزار شد.

در ابتدای این مراسم مهندس گودرزی مشاور معاونت «خدمات مهندسی» درباره مبانی قانونی استفاده از مهندسین نقشه‌بردار، با اشاره به تصریح مواد 4 و 6 قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان به استفاده از مهندسان صاحب‌صلاحیت در عملیات عمرانی در 7 رشته مهندسی، به ایراد سخن پرداخت.

وی با تأکید بر این‌که براساس قانون هرگونه عملیات ساختمانی باید توسط افراد «دارای صلاحیت» صورت گیرد، افزود: امور ساختمانی شامل طراحی، نظارت و اجراست. هم‌چنین ماده 6 اشاره به این دارد که خدمات مهندسی در قالب 7 رشته مهندسی ساختمان قابل ارائه است.

مهندس گودرزی ضمن اشاره بر تلاش‌های صورت‌گرفته در هشتمین دوره هیأت‌مدیره برای برقراری نظارت 4 گرایش در کلیه ساختمان‌ها‌، ادامه داد:  متاسفانه تاکنون خیلی از خدمات سه گرایش «شهرسازی»، «ترافیک» و «نقشه‌برداری» علیرغم اهمیت بالای این سه رشته، مغفول مانده است.

مشاور معاونت خدمات مهندسی ضمن تقدیر از زحمات ریاست سازمان و مهندس مؤمنی مقدم برای پیگیری‌های صورت‌گرفته در راستای راه‌اندازی نظارت نقشه‌برداری، تصریح کرد: از امروز نظارت نقشه‌برداری در ساختمان‌های گروه «د» در سطح شهر تهران و گروه «ج» در منطقه یک عملیاتی خواهد شد.

وی بابیان این‌که اجرای درست هر عملیات ساختمانی بویژه در پروژه‌های حساس متوقف به حضور مهندس نقشه‌بردار است، خاطرنشان ساخت: در پروژه‌های عمرانی یادشده، قبل از صدور پروانه نسبت به صدور فیش حق‌الزحمه اقدام خواهد شد و بعد از پرداخت مالک، ارجاع نظارت طبق صف انجام می‌پذیرد.

در ادامه این برنامه مهندس حسین احمدی معاون خدمات مهندسی سازمان به اظهارنظر پرداخت.
وی در ابتدای سخن به انگیزه‌‌های ایجادشده از جانب ریاست سازمان برای پیگیری و اجرایی شدن نظارت نقشه‌برداری اشاره کرد و افزود: حضور یک مهندس نقشه‌بردار از ابتدای کار در همه پروژه‌های ساختمانی ضروری است.

احمدی با اشاره به تواتر اختلافاتی که میان مالکان معمولاً از جانب عدم مراعات حدود ثبتی حادث می‌شود، تأکید کرد: اگر چنانچه مهندسان نقشه‌بردار از ابتدای عملیات عمرانی حضور داشته باشند، می‌توانند تا حدود بسیاری دردسرهای بعدی را در زمینه تعیین حدود بَر و کف ساختمان کاهش دهند.

معاون خدمات مهندسی سازمان، تعیین حدود هندسی ساختمان‌ها را براساس ماده 33 آیین‌نامه اجرایی قانون نظام‌مهندسی ساختمان از مهم‌ترین وظایف مهندسان نقشه‌بردار دانست و افزود: برای راه‌اندازی ارجاع نظارت ابتدا یک «فاز مطالعاتی» با کمک همکاران نقشه‌های تفکیکی صورت گرفت.

وی با اشاره به آغاز فاز دوم اجرایی شدن «ارجاع نظارت نقشه‌برداری» از امروز، بیان داشت: خوشبختانه در هر چهار پایه، مهندسان نقشه‌بردار صاحب‌صلاحیتی به مقدار کفایت در استان تهران حضور دارند. در این مرحله بعد از صدور فیش و پرداخت توسط مالک، پروژه طبق صف به آنها ارجاع خواهد شد.

احمدی البته تأکید کرد استفاده از خدمات مهندسان نقشه‌بردار فعلاً برای  گروه ساختمانی «د» در همه مناطق تهران الزامی شده و در منطقه یک نیز ساختمان‌های گروه «ج» هم باید بصورت پایلوت از این خدمت جدید مهندسی استفاده لازم را انجام دهند.

وی با اشاره به برنامه‌های سازمان برای اجرایی کردن فاز سوم موضوع استفاده از خدمات مهندسان نقشه‌بردار، تصریح کرد: در گام بعد از خدمات این دسته علاوه بر حوزه «نظارت»، در حوزه «اجرا» نیز استفاده خواهیم کرد. ضمناً در موضوعات «نقشه‌های تکمیلی» هم از توان مهندس ناظر نقشه‌بردار بهره خواهیم برد.

در ادامه این برنامه مهندس بهمن مؤمنی مقدم عضو نقشه‌بردار هیأت‌مدیره سازمان نظام‌مهندسی تهران، به ایراد سخن پرداخت.
وی با اشاره به این‌که «ساختمان‌ها، سرمایه‌های ملی هستند»، تأکید کرد: بر این اساس ،دوام، کیفیت و عمر سازه‌ها یک دغدغه ملی است.

عضو هیأت‌مدیره سازمان در ادامه بابیان این‌‌که دوران نگاه نقطه‌ای به ساختمان‌ها به پایان رسیده است، افزود: از این به بعد باید با نگاه پهنه‌گرا و نگاه شهرسازی به صنعت ساختمان نگاه کرد و همه هفت رشته مهندسی ساختمان باید در پروژه‌های عمرانی مشارکت داشته باشند.

وی در ادامه با تأکید بر این‌که استفاده از خدمات مهندسی رشته‌های مختلف به ارتقای کیفیت ساخت در کنار رضایت شهروندان خواهد انجامید، اضافه کرد: به این ترتیب می‌توان به افزایش عمر مفید ساختمان و بهروری آن به عنوان بزرگ‌ترین سرمایه بسیاری از مردم، امیدوار بود.

وی ابراز امیدواری کرد: بقیه پیش‌نیازهای لازم برای عملیاتی شدن کامل نظارت نقشه‌برداری، از قبیل موضوعات نرم‌افزاری یا دوره‌های آموزشی تدریجاً تکمیل شده و به‌زودی شاهد ارتقای هرچه بیشتر کیفیت خدمات و افزایش رضایت‌مندی اعضای محترم باشیم.

در ادامه این برنامه ،مهندس سیدعلیرضا میرجعفری ریاست سازمان به ایراد سخن پرداخت. وی در مطلع کلام ضمن تبریک سیزده شهریور «روز نقشه‌بردار» به همه جامعه مهندسی، به انتظار 13ساله مهندسان نقشه‌بردار برای اجرایی شدن این حق مسلم یعنی «ارجاع نظارت» اشاره کرد.

رییس سازمان با اشاره به این‌که از این پس مهندسان نقشه‌بردار نیز مانند 4 گرایش دیگر در کارگاه‌های ساختمانی حضور خواهند داشت، بیان کرد: من هر زمان که از کوچه‌هایی که ساختمان‌های آن حدود بر و کف را دقیق مراعات نکرده و نظم را مختل کرده‌اند عبور می‌کنم، بیشتر ضرورت حضور این عزیزان را درک می‌کنم.

مهندس میرجعفری در ادامه از زحمات معاونت خدمات مهندسی و واحد آی‌تی سازمان برای فراهم آوردن زیرساخت‌ها تشکر کرده و افزود: صدور فیش حق‌الزحمه نظارت نقشه‌برداری از این به بعد انجام خواهد شد. سامانه «ارجاع» نیز به‌زودی برای معرفی کار به همکاران رونمایی می‌شود.

وی با تأکید بر این‌که استفاده از خدمات مهندسان نقشه‌بردار در گروه ساختمانی «د» و «ج» در منطقه یک تهران، تنها «فاز نخست» است، تصریح کرد: به‌زودی باید شاهد حضور نقشه‌برداران گرامی در همه ساختمان‌ها و همه مناطق شهر باشیم.

مهندس میرجعفری هم‌چنین با اشاره به تجربیات صورت‌گرفته در زمینه ارجاع نظارت «گاز فشار قوی» تأکید کرد: آنجا اولویت را برای ارجاع کار مهندسان پیشکسوت و با سابقه سازمان قرار دادیم. پیشنهاد می‌کنم در زمینه نظارت نقشه‌برداری نیز ارجاع کار را با چنین اولویت‌هایی آغاز نمایید.

رئیس سازمان استفاده از خدمات مهندسان نقشه‌بردار در کارگاه‌های ساختمانی را گام مهمی رو به جلو در صنعت ساختمان ارزیابی کرده و ابراز امیدواری کرد ارائه این خدمات به ارتقای کیفیت ساخت و رضایت هرچه بیشتر مردم منتج شود.

در پایان این مراسم سامانه مربوط به صدور فیش حق‌‌الزحمه نظارت نقشه‌برداری به صورت رسمی مورد رونمایی قرار گرفت.

برگرفته از این منبع

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on email
Share on whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *