ساجات چیست؟

شرکتهایی که می خواهند جهت رتبه بندی اقدام کنند باید در سامانه ساجات ثبت نام کنند و ساجات مخفف کلمه سامانه جامع تشخیص صلاحیت شرکتها است. این سامانه اولین بار دسال 1388 توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تأسیس شد.

شرکتهایی که می خواهند رتبه بندی کسب کنند یعنی شرکتهای پیمانکاری، مشاور،انفورماتیک و ساخت و طرح می توانند برای کسب و ارتقای رتبه بندی خود در این سامانه ثبت نام کنند. این شرکتها با مطالعه آئین نامه های مصوب سازمان مدیریت و برنامه ریزی شرکت و ثبت نام در ساجات می توانند رتبه بندی کسب کنند.

شرکتهای پیمانکاری که می خواهند پروژه هایی را انجام دهند که بودجۀ آن از محل بودجۀ دولتی تأمین می شود برای شرکت و برنده شدن در مناقصات باید رتبه بالایی داشته باشند. پیمانکاران از رتبۀ 5 تا یک را دریافت می کنند که یک عالیترین رتبه است و 5 ابتداییترین رتبه است.

شرکت پیمانکاری باید هر دو سال یکبار رتبه بندی خود را تمدید کند. اگر در این مدت ، فعالیت مطلوبی از خود نشان دهد می تواند رتبه خود را ارتقا دهد، درغیر این صورت اگر در یک سطح مانده باشد، فقط می تواند همان رتبۀ خود را تمدید کند. و اگر عملکرد نامناسبی داشته باشد حتی ممکن است رتبه بندی آن تنزل کند.

بخوانید: ساختار نظام فنی اجرایی به چه نحو است؟

پمپ بتن

ساجات چیست؟ چه عواملی به ارتقای رتبه بندی پیمانکاران کمک می کند؟

مبلغ قراردادهایی که شرکت پیمانکاری در 15 سال گذشته منعقد کرده است.

هر چه این مبلغ بیشتر باشد نشان می دهد که پروژه هایی که شرکت انجام داده است بزرگتر و بیشتر بوده است و نشان از توانایی و قابلیت بیشتر شرکت است.

عامل دیگر افراد امتیازآور شرکت پیمانکاری است.

جدا از سابقۀ کلی شرکت، سابقۀ افراد شاغل در شرکت نیز مهم است. قابلیت و مهارت اشخاص شاغل در شرکت پیمانکاری یکی از عوالی است که در ارتقای رتبه بندی نقش مهمی دارد.

توان مالی شرکت جهت اخذ یا ارتقای رتبه نیز از عوامل مهم است. با اظهارنامه مالیاتی که شرکت به سازمان امور مالیاتی تحویل  می دهد می توان به توان مالی شرکت پی برد.

شرکتهای مشاور نیز 3 رتبه دریافت می کنند که 3 پایینترین و 1 بهترین رتبه است. برای شرکت پیمانکاری، سوابق، توانمندی فنی و توان مالی، و افراد امتیاز آور در شرکت برای کسب رتبه مهم است. در حالی که در شرکتهای مشاور، توان نرم افزاری نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

بخوانید: ارتقای رتبه در نظام فنی و اجرایی بر چه اساسی اتفاق می افتد؟

مهندس

ساجات چیست؟ اخذ و ارتقای رتبه برای شرکتهای مشاور

مثل شرکت پیمانکاری، توان مالی که توسط اظهارنامه مالیاتی مشخص میشود، یکی از نشانه های صلاحیت شرکت مشاور است. همچنین نیروی شاغل فنی و مهندسی که سوابق خوبی دارند از عوامل مهم است. معرفی ساختار مدیریتی مناسب در ارتقای رتبۀ شرکتهای مشاور موثر است. امکانات فنی و نرم افزاری که در شرکت مشاور استفاده می شود نیز از عوامل مهم است. شرکت مشاور به توان فنی و نرم افزاری خود جهت رتبه بندی متکی است.

پیمانکاران و مشاوران برای اخذ رتبه به کجا مراجعه کنند؟

هم پیمانکاران و هم مشاوران برای ارتقای رتبه در نظام فنی و اجرایی به سایت ساجات مراجعه می کنند. و با ارائه مدارک و پشت سر گذاشتن مراحل می توانند رتبه را اخذ کنند. بعد از دوره ای، آنها باید رتبه خود را تمدید کنند.

 

آدرس ساجات:

sajat.mporg.ir

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on email
Share on whatsapp

مقالات مرتبط


Deprecated: تابع WP_Query از نگارش 3.1.0 از رده خارج شده! caller_get_posts تاریخ‌گذشته است. به جای آن از ignore_sticky_posts استفاده نمایید. in /home/engyab/domains/engyab.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5667
شرایط امتیازبندی و رتبه بندی شیوه نامه تشخیص صلاحیت شرکتهای حقوقی طراح ناظر
دانستنیهای لازم در مورد پایان کار
انواع تخلف ساختمانی
ضوابط طراحی راه پله در ساختمان
ضوابط پارکینگ – ضوابط طراحی پلان معماری پارکینگ طبق مبحث ۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *