همایش مرکز تحقیقات بتن درخواست رئیسی‌نژاد برای توجه ویژه به مهندسان معمار

همایش مرکز تحقیقات بتن: بیست‌وچهارمین همایش ملی سالانه بتن و زلزله باحضور دو نفر از اعضای هیئت‌مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران، بیست‌‌وچهارمین همایش ملی سالانه «بتن و زلزله» به‌مناسبت روز ملی ایمنی در برابر زلزله و کاهش بلایای طبیعی پنجم دی‌ماه در محل دانشگاه شهید عباس‌پور برگزار شد.

در این همایش دکتر رئیسی نژاد و دکتر شکیب از اعضای هیئت‌مدیره به نمایندگی از سازمان حضور داشتند. دکتر رئیسی‌نژاد در بخشی از این برنامه هم‌چنین به اظهار سخن پرداخت.

وی با اشاره به عزم دولت برای ساخت چهار میلیون واحد مسکونی ظرف چهار سال، این طرح را فرصت مناسبی برای قدردانی از جایگاه مهندسان ساختمان به‌عنوان شاکله اصلی صنعت ساخت‌وساز دانست.

عضو هیئت‌مدیره سازمان نظام مهندسی تهران هم‌چنین از آمادگی سازمان برای میزبانی از تشکل‌ها و انجمن‌های مختلف جهت همکاری و استفاده از ظرفیت‌های مشترک خبر داد.

 

رئیسی‌نژاد هم‌چنین با اشاره به بررسی موضوع بازنگری در قانون نظام مهندسی، خواستار مساعدت کمیسیون عمران برای شناخت ظرفیت‌های مهندسی کشور و حمایت از صادرات خدمات مهندسی شد.

وی هم‌چنین از همه تشکل‌های حرفه‌ای، دولت و نمایندگان مجلس درخواست کرد موضوع اشتغال و معیشت جامعه مهندسی را که دغدغه اصلی نظام‌مهندسی تهران نیز هست، در اولویت قرار دهند.

عضو هیئت‌مدیره سازمان هم‌چنین به نقش جامعه مهندسان معمار در رونق صنعت ساختمان اشاره و تأکید کرد: امروز توان معماران ایرانی در کنار سایر مهندسان ساختمان، نشان توانمندی، قدرت و پایداری یک کشور است.

رئیسی‌نژاد:

«بتن» را نقطه تلاقی مهندسی عمران و معماری دانست و اضافه کرد: گذشته از نگاه اقتصادی، مهندسان معمار می‌توانند به ظرفیت‌های بتن gfrc و بتن‌های عبوردهنده نور برای بهبود کیفیت ساختمان نگاه کنند.

در ادامه همایش مرکز تحقیقات بتن برنامه دکتر شکیب دیگر عضو هیئت‌مدیره سازمان به اظهار سخن پرداخت. وی با اشاره به ضعف کشور در زمینه پرورش نیروی تکنسین، خواستار توجه ویژه به این بخش شد.

دکتر شکیب:

 با تأکید بر این‌که ارتقای کیفیت ساخت جز با ارتقای دانش تکنسین‌ها ممکن نیست، افزود: برای همین باید نگاه مدرک‌گرایی کنار گذاشته شده و رویکرد پرورش نیروی متخصص در اولویت قرار بگیرد.

وی هم‌چنین ارتقای سیستم‌های سخت‌افزاری را گام دیگری در راستای ارتقای کیفیت ساخت ارزیابی کرده و بیان داشت: حرکت به سمت ساخت‌وساز مدرن و عبور از سنتی‌سازی برای رونق صنعت ساختمان ضروری است.

عضو هیئت‌مدیره سازمان هم‌چنین تغییر نگاه مهندسان طراح را ضروری دانست و تأکید کرد: امروزه کشورهای صاحب‌تکنولوژی به سمت طراحی بر اساس عملکرد هستند.

دکتر شکیب اضافه کرد:

 آئین‌نامه‌های سابق تنها با منطق حفظ جان ساکنان ساختمان نوشته بود. در حالی که می‌باید رویکرد آیین‌نامه‌ها به سمت روش عملکردی تغییر کند.

هم‌چنین در پایان این مراسم از دکتر شکیب به‌عنوان چهره منتخب از طرف هیأت‌رئیسه انجمن علمی بین‌المللی بتن آمریکا(ACI)- شاخه ایران، تقدیر به عمل آمد.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on email
Share on whatsapp

یک پاسخ

Average
5 Based On 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *